HUNG KAR KUNG FU
Hung kar se řadí mezi styly kungfu pocházející z jihočínského kláštera šaolin. Jeho původ lze najít v technikách zen buddhistického mnicha Boddhidharmy ze 6. století našeho letopočtu. Mniši tyto techniky rozvíjeli a zdokonalovali do formy bojového umění, které pak využívali na obranu svých klášterů a nezřídka kdy i vlastních životů.
Jako oficiální zakladatel stylu Hung Kar se považuje talentovaný šaolinský učedník Hung Hay Goon. Který kolem roku 1812 zakládá školu tygra a jeřába. Tento styl v průběhu 19. Století patří mezi pět nejvýznamějších stylů jižní Číny. A svým neustálým rozvojem přetrvává až dodnes jako jeden z nejlepších systémů kung fu na světě.
Pro koho je Hung Kar vhodný? – Cvičení Hung Kar je vhodné pro každého, kdo si chce zlepšit kondici, učit se sebeobraně, připravit se na závody, zvýšit si sebevědomí, nebo se jenom rozhýbat. Výhodou je, že se dá cvičit v jakémkoliv věku.
LINIE MISTRŮ
Šaolinský klášter ( Gee Sin Sim See)
Hung Hay Goon
Luk Ah Choy
Wong Kei Ying
Wong Fei Hung
Lam Sai Wing
Lam Cho
Lam Chun Fai
Kostas Tsoligas
Luděk Šulda
Oproti jiným stylů kung fu, kde počet forem dosahuje několika stovek, Hung Kar nemá příliš mnoho sestav. Z toho důvodu je každá jednotlivá sestava zaměřena na konkrétní dovednost a rozvoj určitého aspektu boje, například výbušnosti, síly, stability atd. Smysl cvičení a opakování stínového boje má mimo zdravotního také kondiční, silový a koordinační význam.